Notářské úkony a právní služby notáře
Notářské služby pro občany
Dědictví: Notář je ve funkci soudního komisaře pověřen soudem k vyřízení dědictví . Je to jediný případ, kdy si občan nemůže vybrat notáře. Vyřízení dědictví je notáři přiděleno soudem podle předem stanoveného dědického rozvrhu, a to z důvodů nestrannosti a objektivity soudního rozhodování. V řízení o pozůstalosti notář jako první kontaktuje dědice.
Závěti, vydědění a ustanovení správců dědictví: Sepsáním závěti nebo dědické smlouvy můžete pro případ své smrti vyřešit majetkové záležitosti a předejít tak majetkovým sporům mezi dědici. Závěť Vám notář sepíše notářským zápisem.
Majetkové smlouvy manželů a snoubenců: Chcete-li se odchýlit od zákonné úpravy společného jmění manželů ( SJM ), můžete své společné jmění zúžit nebo rozšířit smlouvou o změně zákonného manželského majetkového režimu.
Notářské služby pro občany a právnické osoby
Převody nemovitostí: Dům, bytová jednotka nebo pozemek se nejčastěji převádí kupní nebo darovací smlouvou. Notář Vám smlouvu o převodu nemovitých věcí sepíše ve formě notářského zápisu a vyhotoví návrh na vklad do katastru nemovitostí.
Notářské úschovy: Notářská úschova je bezpečný způsob zaplacení kupní ceny při koupi nemovitosti.
Notářský zápis jako podklad pro exekuci: Nejefektivnější způsob, jak zajistit vrácení půjčených peněz, je pro věřitele notářský zápis, ve kterém dá dlužník (vydlužitel) věřiteli (zápůjčitelovi) svolení k přímé vykonatelnosti notářského zápisu.
Zástavní smlouvy a Rejstřík zástav: Zástavní smlouva je jednou z možností, jak zajistit pohledávku věřitele vůči dlužníkovi. Zástavou mohou být nemovitosti, věci movité i jiná práva majetkové povahy.
Ověřování a osvědčování: Notář osvědčuje různé právně významné skutečnosti - prohlášení a skutkové děje.
Družstva a společenství vlastníků jednotek: Založení družstva musí být osvědčeno notářským zápisem. O rozhodnutí o změně stanov nebo o zrušení družstva musí být rovněž pořízen notářský zápis. Notář musí být přítomen na první schůzi SVJ.